Muzeum

Muzeum czynne:

- od 1 XII do 31 III

tylko po telefonicznym zgłoszeniu,

- od 1 IV do 30 XI

we wszystkie dni tygodnia,

oprócz poniedziałków,

w godz.: 9.00 - 18.00
Podczas nabożeństw muzeum zamknięte.
Numery telefonów osób oprowadzających:

Pani Alina -512 540 573

Pani Elżbieta -512 066 607

Ks. kustosz/proboszcz -782 190 519


 

Porządek liturgii

Msze święte:
w niedziele:

9.00, 11.00, 16.00 (V-X)
w dni powszednie:
7.00 (wtorki, czwartki)

16.30 (poniedziałki, środy, piątki),
18.00 (codziennie w maju i czerwcu),
16.30 (codziennie w październiku)

16.00 (soboty: XI - IV)

18.00 (soboty: V - X)



W Wielkim Poście
Droga Krzyżowa
piątek godz. 16.30
Gorzkie Żale
niedziela godz. 9.00 lub 11.00

Nabożeństwo majowe i czerwcowe
w niedziele:
9.00, 11.00 lub 16.00,
w dni powszednie:
godz. 18.00 

Nabożeństwo październikowe
w niedziele:
9.00 lub 11.00,
w dni powszednie:
godz. 16.30


 

Zuzela na mapie

Komunikat o zakończeniu na etapie diecezjalnym procesu o cudownym uzdrowieniu

Komunikat o zakończeniu na etapie diecezjalnym procesu  o domniemanym cudownym uzdrowieniu doznanym za  przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski

W Bazylice św. Jan Chrzciciela w Szczecinie w dniu 28 maja 2013 r.  o godz. 17.30 odbyła się ostatnia publiczna sesja procesu (na etapie diecezjalnym) o domniemanym uzdrowieniu doznanym przez młodą osobę w 1989 r. za przyczyną  Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Sesję otworzył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
W toku procesu rozpoczętego 27 marca 20112 r., Trybunał odbył 18 sesji roboczych, podczas których zostało przesłuchanych 11 świadków na okoliczność przebiegu choroby i domniemanego uzdrowienia. Następnie osoba, której dotyczyło dochodzenia, została poddana szczegółowemu badaniu dwóch biegłych lekarzy dla zbadania aktualnego stanu zdrowia. Jej dobry stan zdrowia został potwierdzony stosownymi pisemnymi orzeczeniami lekarskimi. Wicepostulator procesu beatyfikacyjnego przedstawił dokumentację lekarską z lat 1988 – 2010.


W wyniku tych czynności Trybunał zebrał pełną dokumentację odnoszącą  się do faktu domniemanego uzdrowienia, która odpowiada na wymagania prawa kanonizacyjnego:
a)    Diagnoza – rak tarczycy z przerzutami;
b)    Prognoza – choroba ciężka zagrażająca życiu;
c)    Terapia – leczenie prowadzone zgodnie z wymogami medycyny;
d)    Uzdrowienie:
    - natychmiastowe (w krótkim czasie)
    - zupełne  – trwające  blisko 24 lata;
    - naukowo nie wyjaśnione.
e) Wstawiennictwo Sługi Bożego. W czasie śmiertelnej choroby młodej osoby liczna grupa sióstr zakonnych i inne osoby żarliwie modliły się do Boga za wstawiennictwem Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego. Panuje głębokie przekonanie, że uzdrowienie nastąpiło za wstawiennictwem Sł. Bożego.

Po zebraniu dowodów, akta sprawy zostały przepisane przez zaprzysiężonego pisarza. Praca ta jest szczególnie trudna przy odczytywaniu dokumentacji lekarskiej Następnie notariusze dokonali porównania akt oryginalnych procesu z odpisem. W kolejnym etapie prac materiał procesowy został przetłumaczony przez biegłego tłumacza na język włoski.

W czasie ostatnie sesji Arcybiskup Metropolita przyjął przedstawione mu  przez notariuszy akta procesu włożone do specjalnych segregatorów, Wysłuchał też specjalnego oświadczenia promotora sprawiedliwości, że proces został przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa kanonizacyjnego. Ks. Arcybiskup wraz z  członkami Trybunału podpisał protokół ostatniej sesji i towarzyszące osobne dokumenty:
    - Instrumentum clausurae – dokument zamknięcia procesu;
    - List Arcybiskupa do Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wraz załączoną  opinią biegłego lekarza;
    - List Delegata Biskupa i Promotora Sprawiedliwości do Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Archetyp czyli akta oryginalne procesu, po ich opieczętowaniu i zalakowaniu zostają złożone w archiwum Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Transumpt i kopie transumptu procesu w języku polskim i włoskim po dwie kopie, zostają przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wicepostulator sprawy złożył przysięgę, że akta procesu prześle do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Dla wyjaśnienia należy dodać, że Kongregacja rozpoczyna badanie akta  procesu o domniemanym uzdrowieniu po ogłoszeniu Dekretu o heroiczności cnót. Prace nad dokumentacją historyczną o życiu, sławie świętości i heroiczności cnót Sł. Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego są zaawansowane i jeszcze trwać będą jakiś czas, którego nie można określić.

Fakt przeprowadzenia dzisiejszego procesu i przesłania jego akt do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest poważnym krokiem na drodze do beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.

Po zakończeniu sesji została odprawiona Msza św. dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla trwających prac nad uzupełnieniem dokumentacji procesu o heroiczności cnót.
   

Warszawa – Szczecin 28 maja 2013 r.

O. dr. Gabriel Bartoszewski OFMCap
wicepostulator            
Ks. dr Sławomir Zyga   
rzecznik prasowy Kurii

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------