Muzeum

Muzeum czynne:

- od 1 XII do 31 III

tylko po telefonicznym zgłoszeniu,

- od 1 IV do 30 XI

we wszystkie dni tygodnia,

oprócz poniedziałków,

w godz.: 9.00 - 18.00
Podczas nabożeństw muzeum zamknięte.
Numery telefonów osób oprowadzających:

Pani Alina -512 540 573

Pani Elżbieta -512 066 607

Ks. kustosz/proboszcz -782 190 519


 

Porządek liturgii

Msze święte:
w niedziele:

9.00, 11.00, 16.00 (V-X)
w dni powszednie:
7.00 (wtorki, czwartki)

16.30 (poniedziałki, środy, piątki),
18.00 (codziennie w maju i czerwcu),
16.30 (codziennie w październiku)

16.00 (soboty: XI - IV)

18.00 (soboty: V - X)



W Wielkim Poście
Droga Krzyżowa
piątek godz. 16.30
Gorzkie Żale
niedziela godz. 9.00 lub 11.00

Nabożeństwo majowe i czerwcowe
w niedziele:
9.00, 11.00 lub 16.00,
w dni powszednie:
godz. 18.00 

Nabożeństwo październikowe
w niedziele:
9.00 lub 11.00,
w dni powszednie:
godz. 16.30


 

Zuzela na mapie

ŻYCZENIA BISKUPA ŁOMŻYŃSKIEGO NA BOŻE NARODZENIE 2017

Umiłowani Bracia i Siostry,

Cicha i święta Noc oraz sprawowana w świątyniach uroczysta liturgia, wprowadzają nas w tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, która naznaczyła i nadal naznacza dzieje świata i człowieka. Wszak sam Bóg przyszedł, aby zamieszkać między nami (por. J 1,14), stał się rzeczywiście jednym z nas! W narodzonym w Betlejem Dziecięciu, zbliżył się do człowieka i dlatego we wspólnocie, którą tworzymy jako Chrystusowy Kościół, możemy doświadczać Jego dobroci i miłości.

Niech celebracja tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia umacnia wiarę, że Bóg jest rzeczywiście obecny z nami, że przenika nasze serca, że zna nasze radości i smutki. Niech Nowy Rok będzie pełen mocy i darów Ducha Świętego, uzdalniających do odważnego dawania świadectwa chrześcijańskiego życia.

Wraz z Księżmi Biskupami z całego serca przyzywam Bożego błogosławieństwa oraz wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa dla każdej rodziny i każdego z Was.

+ Janusz Stepnowski

Wasz Biskup

Osaczanie Kościoła - Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Osaczanie Kościoła - Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Na pierwszy rzut oka okoliczności aresztowania i uwięzienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego nie mają nic wspólnego z tymi, w jakich teraz żyjemy. Jednak głębsza diagnoza sytuacji i rzetelna refleksja nie zostawiają wątpliwości, że mimo iż od tamtych wydarzeń upłynęło 60 lat, istnieje wiele analogii, na które warto i trzeba wskazywać.

Dotyczą one przede wszystkim gromadzenia i nasilania się ogromnego potencjału niechęci i wrogości wobec chrześcijaństwa, szczególnie wobec Kościoła katolickiego i duchowieństwa. Obecnie nie jest on wcale mniejszy ani mniej dotkliwy niż wtedy, gdy Prymas Tysiąclecia późnym wrześniowym wieczorem pod eskortą prześladowców opuszczał Dom Arcybiskupów Warszawskich.

Czytaj więcej: Osaczanie Kościoła - Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Okoliczności i przebieg uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego

O. Gabriel Bartoszewski, Zamach na wolność
 
Okoliczności i przebieg uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski, 25 września 1953 r.

Kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Decyzji tej nie mogę się poddać i dobrowolnie tego domu nie opuszczę”. Jakie były inne okoliczności aresztowania prymasa Wyszyńskiego? Okazuje się, że aparat partyjno-państwowy nie próżnował.

Ksiądz Stefan Wyszyński, mianowany w 1946 r. biskupem lubelskim, a w 1949 r. przeniesiony na stolice arcybiskupie w Gnieźnie i Warszawie oraz mianowany prymasem Polski, dobrze zdawał sobie sprawę z zaistniałej sytuacji rodzącego się prześladowczego komunizmu. „Do Warszawy – czytamy w „Zapiskach więziennych” – przybyłem z zarysem programu” (s. 19). „(…) zacząłem oswajać księży biskupów z zarysem swego programu. Pragnąłem doprowadzić za wszelką cenę do stworzenia stałego ciała porozumiewawczego między Episkopatem a Rządem (…)”. Prace rozpoczęły się od lipca 1949 r. „Byłem od początku i jestem nadal tego zdania, że Polska, a z nią i Kościół święty, zbyt wiele utraciła krwi w czasie okupacji hitlerowskiej, by mogła sobie obecnie pozwolić na dalszy jej upływ” (s. 20). „A więc „Porozumienie” miałoby spełniać rolę zderzaka łagodzącego narastający konflikt?” (s. 21).

Czytaj więcej: Okoliczności i przebieg uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

„Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stoją plecami do Niego”
***
„Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa”
***
„Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”
***
„Ludzie mówią - czas to pieniądz. Ja mówię inaczej - czas to miłość. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa”
***
„To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie”
***

Czytaj więcej: Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

WITRAŻE – DROGA ŻYCIA PRYMASA TYSIĄCLECIA

WITRAŻE
– DROGA ŻYCIA PRYMASA TYSIĄCLECIA –
OD ZUZELI DO WARSZAWY KU ŚWIĘTOŚCI

Rozpoczęliśmy przygotowania do wykonania dwunastu witraży w kościele w Zuzeli, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia z życia i posługi Tego ŚWIĘTEGO KAPŁANA oraz najważniejsze  miejsca, w których przebywał.

Jest już wykonany projekt pierwszego witraża, poświęconego latom zuzelskim Prymasa Tysiąclecia. Zapraszam do obejrzenia. Koszt m2 witraża wynosi 3 tys. zł. Dwa duże okna są po 10 m2, 10  mniejszych po 5 m2. Z tej racji, że dla małej wspólnoty parafialnej jest to duże przedsięwzięcie zapraszam do współpracy indywidualnych i grupowych ofiarodawców, z Polski i zagranicy.  O ile będą ofiarodawcy, termin wykonania witraży przewidziany jest do połowy przyszłego roku.

Między innymi będą przedstawione takie miejscowości: Zuzela, Łomża, Płock, Włocławek, Lublin, Rywałd, Stoczek Klasztorny, Prudnik, Komańcza, Rzym,  Częstochowa- Jasna Góra, Wilno- Matka Boża Ostrobramska, Poznań, Kraków, Gniezno, Warszawa; oraz tematy jak: Wszystko zaczęło się w Zuzeli - 03.08.1901r., Kapłaństwo, Biskup Lubelski, Arcybiskup Metropolita Gniezna i Warszawy Prymas Polski, Kardynał Kościoła Katolickiego, Uwięzienie, Śluby Jasnogórskie, Wielka Nowenna i rozpoczęcie nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Sobór Watykański II, Polak na Stolicy Piotrowej, Pierwsza Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny, Wniebowstąpienie Pańskie – 28.05.1981 r.

Ziomek z Zuzeli

Marta Kawalec

ZIOMEK Z ZUZELI

Czym dla Jana Pawła II były Wadowice, tym dla kard. Stefana Wyszyńskiego była Zuzela. Tu stawiał swoje pierwsze kroki i uczył się wymawiać słowo „ojczyzna”. I tu zaczął budować swój pierwszy kościół.

Z jednej przepływa rzeczka Pukawka, z drugiej Zuzałka. Nie da się nie kochać ojczyzny w tak pięknym miejscu. Zuzela, mała mazowiecka wieś, leży już opodal Podlasia. Sielskie klimaty zielonych łąk i wszechobecne klekotanie bocianów sprawia, że chce się tu zostać na dłużej. A przy okazji pójść po śladach kard. Wyszyńskiego, którego nazywa się tu po prostu „ziomkiem”.

Czytaj więcej: Ziomek z Zuzeli

Zuzela. Zwykłe miejsce, niezwykły człowiek – Zuzela Prymasem słynąca

Zuzela. Zwykłe miejsce, niezwykły człowiek – Zuzela Prymasem słynąca

- W tej przecież Rodzinie Parafialnej zostałem przez Chrzest przyjęty do Kościoła Chrystusowego (…) Tutaj, w Tej Rodzinie Parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu (…) Pozostała mi w pamięci ta chrzcielnica, z której kapłan, sędziwy ks. kanonik Antoni Lipowski, ówczesny duszpasterz tej parafii, czerpał wodę chrzcielną, aby obmyć mnie i moje trzy siostry – wspominał kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, miejsce swego narodzenia, małą nadbużańską wioskę - Zuzelę. Miejscowość w gminie Nur powiatu ostrowskiego jest ważna tak dla ziem mazowieckich, jak i podlaskich. Jest ważna dla całej Polski. Wspominana przez kardynała chrzcielnica stoi po dziś dzień, podobnie jak budynek szkoły, do której przez dwa lata uczęszczał mały Stefan Wyszyński, jeden z największych Polaków. Dziś w tym budynku mieści się Muzeum.

Czytaj więcej: Zuzela. Zwykłe miejsce, niezwykły człowiek – Zuzela Prymasem słynąca

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------