Muzeum

Muzeum czynne:

- od 1 XII do 31 III

tylko po telefonicznym zgłoszeniu,

- od 1 IV do 30 XI

we wszystkie dni tygodnia,

oprócz poniedziałków,

w godz.: 9.00 - 18.00
Podczas nabożeństw muzeum zamknięte.
Numery telefonów osób oprowadzających:

Pani Alina -512 540 573

Pani Elżbieta -512 066 607

Ks. kustosz/proboszcz -782 190 519


 

Porządek liturgii

Msze święte:
w niedziele:

9.00, 11.00, 16.00 (V-X)
w dni powszednie:
7.00 (wtorki, czwartki)

16.30 (poniedziałki, środy, piątki),
18.00 (codziennie w maju i czerwcu),
16.30 (codziennie w październiku)

16.00 (soboty: XI - IV)

18.00 (soboty: V - X)



W Wielkim Poście
Droga Krzyżowa
piątek godz. 16.30
Gorzkie Żale
niedziela godz. 9.00 lub 11.00

Nabożeństwo majowe i czerwcowe
w niedziele:
9.00, 11.00 lub 16.00,
w dni powszednie:
godz. 18.00 

Nabożeństwo październikowe
w niedziele:
9.00 lub 11.00,
w dni powszednie:
godz. 16.30


 

Zuzela na mapie

Ogłoszenia na najbliższe dni

Drodzy Parafianie!

      Jak wszyscy, również i ja boleśnie przeżywam fakt garstki wiernych w naszej świątyni. A równocześnie z miłości i szacunku do Was proszę: zostańcie w domach i tam się módlcie w gronie najbliższej rodziny, śledząc uroczystości w mediach. Ksiądz Biskup udzielił do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Zachęcam do udziału każdego dnia we Mszy Św. poprzez relacje medialne.

 

      Wszystkie Msze św. jak i nabożeństwa w naszym kościele odbywać się będą tylko z udziałem pięciu osób do odwołania.

      Wielki Piątek zachęca, aby pójść aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni... Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc... Wejdźmy zatem w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa tego roku, który dla wielu z nas jest bolesnym doświadczeniem samotności, bólu, niepewności losu własnego i jeszcze bardziej naszych bliskich.

       Kościół jest otwarty  również poza nabożeństwami i w tym czasie jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, tak jak dotychczas przed rozpoczęciem liturgii, ale również dodatkowo w następujących godzinach:

  • WIELKI PIĄTEK – od 15.00 do 17.00 oraz od 20.00 do 22.00;
  • WIELKA SOBOTA – od 9.00 do 12.00 oraz od 15.00 do 18.00;
  • NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – DZIEŃ USTANOWIENIA SAKRAMENTU POKUTY – od g. 15.00 do 16.00.

Przystąpienie  do spowiedzi sakramentalnej może być nieosiągalne dla wszystkich. Zawsze mamy jednak  możliwość usposobienia duszy do stanu łaski przez wzbudzenie w sobie aktu żalu doskonałego i przyjęcia Komunii Duchowej.

ŻAL DOSKONAŁY W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

Poniżej podaję wskazówki jak wzbudzić akt żalu doskonałego. Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

1) wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);

2) zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);

3) wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);

4) przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;

5) przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo)

JAK PRZYJMOWAĆ KOMUNIĘ DUCHOWĄ?

Poniżej podaję wskazówki jak przyjmować Komunię duchową.

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

 1.  W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach oraz przyjmujemy odpowiednie postawy liturgiczne. Trzeba odłożyć również na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

 2.  Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

       Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

       Pamiętajmy, że w wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Proszę, by głowa każdej rodziny uczyniła to przy świątecznym stole według umieszczonej modlitwy na stronie internetowej parafii. O Rezurekcji Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 600 zawiadomią całą parafię zuzelskie dzwony dedykowane trzem Wielkim Kapłanom i Polakom. Te święta przeżyjmy tylko w gronie najbliższych uczestnicząc w uroczystościach poprzez media. Niech nie zabraknie lektury Pisma św. oraz prasy katolickiej.

       Bardzo dziękuję wszystkim za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Żywię nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę wszystkich, aby nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczają, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa. Żywię także nadzieję, że te trudne dla nas dni będą również, pomimo wszystko, dobrym duchowym przygotowaniem do zbliżającej się beatyfikacji naszego Rodaka, Prymasa Tysiąclecia. Pamiętamy o modlitwie na różańcu o godz. 20.30,  umiłowanej modlitwie Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

            Z racji słabego sygnału internetowego na razie nie ma bezpośrednich transmisji z naszego kościoła!

Wielki Czwartek, 9.04.2020 r.

17.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek, 10.04.2020 r.

17.00 – Liturgia Męki Pańskiej

Wielka Sobota, 11.04.2020 r.

19.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, 12.04.2020 r.

Msze św. – 6.00, 11.00, 16.00 (Godzina chrztu Prymasa Tysiąclecia, szczególny czas łaski)

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 13.04.2020 r.

Msze św. – 9.00, 11.00, 16.00 (Godzina chrztu Prymasa Tysiąclecia, szczególny czas łaski)

W związku z obowiązującymi przepisami przypominam i proszę, że w kościele może przebywać do 5 osób jednocześnie (przede wszystkim Rodzina zamawiająca intencję Mszy św.).

Ksiądz proboszcz

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------